30 dakikalık bir ofis güvenliği ile işinize, hayatınıza ve çalışanlarınıza inanılmaz bir etki yapabileceğini bilseydiniz ne düşünürdünüz? Yakın tarihli bir Staples anketinde, çalışanların yalnızca yarısı şirketlerinin acil bir durum için hazırlandığını ve doğal veya insan yapımı bir felaketten dolayı kapanan firmaların %40 ile %60’ının asla geri açılamadığını ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak, kapanışından 5 gün içerisinde eğer tekrar açılmazsa %90’ı tekrar açılmıyor.

Doğal bir felaket, fırtına veya beklenmeyen acil bir durum olsun, işletmenizin beklenmedik duruma yalnızca 30 dakika içinde hazırlanmasına yardımcı olmak için bu ipuçlarını izleyin.

1. Acil Durum Kiti Oluşturun

Hafif ve kumaş bir çanta içerisinde bir kaç dakika içerisinde bulabileceğiniz basit acil durumlarda işinize yarayacak şeylerden bir Güvenlik Kiti oluşturun. Acil durum kitine de ilave edebileceğiniz bu kit şunları içerebilir;

  • Su
  • İlk yardım kiti
  • Aydınlatma: fener, kızdırma çubukları, el feneri, krank ışıkları
  • Yedek kıyafetler
  • Bozulmaz gıdalar
  • Acil durum numaraları, kurtarma numaraları, banka hesap numaraları, çek defteri numaraları, sigorta poliçesi numaraları ve diğer önemli bilgiler içeren bir dosya.
  • İhtiyacınız olan tüm reçeteler

2.Acil durum irtibat listesi oluşturun

ve acil durum öncesi, acil durum sırasında ve acil durum sonrasında bir iletişim protokolü oluşturun. Staples tarafından 400’den fazla çalışan tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, yüzde 38’lik bir kesim, işvereninin güvenlik planlarını düzenli olarak bildirmediğini bildirdi. Tüm çalışanların doğal bir felaket veya fırtınada neyin bekleneceğini zamanında bildiklerinden emin olun ve yedekleme planlarını her zaman test edin ve tartışın.

3. İşletmenizin fiziksel ve teknolojik varlıklarını koruyun.

Bir fırtına için ofisine hazır olmak için uygun donanıma sahip olduğunuzdan emin olun ve önemli tüm verilerin yedeklenmesini sağlayın.

4. Acil durum sosyal medya hesabı oluşturun.

Acil durumlara son vermeden önce, sosyal medya hesaplarınızın önemli yetkilileri ve organizasyonları izlediğinden emin olun. Televizyona veya radyoya erişemiyorsanız, sosyal medya hesaplarınız bilinçli bir şekilde kalmanın, sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olacak en iyi yol olacaktır.

5. İşletmenizi ve çalışanlarınızı önceden hazırlamak için mevcut araçları kullanın.

En azından araştırma yapın ve bu kuruluşlar için ihtiyaç duyduğunuz tüm iletişim bilgilerini edinin. Sigorta acentesi, avukatınız, Kızılay, İnternet sağlayıcınız vb. gibi size yardımcı olabilir. Bütün işlemleriniz bitince güvenli bir yere koyarak saklayın . Böylece kötü bir senaryo gerçekleştiğinde , düşünmenizi gerektirecek bir dertten kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.