Etkinlikler Düzenlenirken Sağlık ve Güvenlikle İlgili Konular

Bir etkinlik organizatörü olarak, hem katılımcılar hem de personeliniz için bir bakım yükümlülüğünüz vardır. Etkinliğiniz ne kadar büyükse, sağlık ve güvenlik de o kadar önemlidir, ancak küçük olaylar için bile yine de dikkate alınmalıdır.

Bu, etkinliğinize dahil olan kişilerin zarar görmesini önlemek ve ortaya çıkabilecek acil durumlar için ileriye dönük planlama yapmak için makul adımlar atılması anlamına gelir. Risk değerlendirmesi yapmak göz korkutucu bir ihtimal gibi görünebilir, ancak büyük, bürokratik bir süreç olması gerekmez – sonuçta vicdani olmak ve sağduyu uygulamakla ilgili.

Etkinliğinizdeki potansiyel tehlikeleri belirlemek için bu kılavuzu izleyin ve kendinizi ve başkalarını korumak için gerekli adımları atın.

Mekanınızın uygunluğunu değerlendirin

Gerçekleştirilecek tüm etkinlikler ve tahmini kitle büyüklüğü ve demografik bilgiler de dahil olmak üzere etkinliğinizin yazılı bir profili ile başlayın (örn. Çocuklar, yaşlılar veya engelliler farklı ihtiyaçlara sahip olacaktır). Bunu akılda tutarak, uygunluğunu değerlendirmek için etkinlik alanınızı ziyaret edin.

Düşünmeniz gereken faktörler:

 • Kapasite- Katılımcılarınız mekan içerisinde güvenle konaklayabilir mi? Ayakta mı kalacaklar yoksa oturacaklar mı? Dolaşacak yer var mı? Aşırı kalabalıklaşmanın yaşanabileceği sıkışma noktaları var mı?
 • Erişim- yaya ve araçlar için etkinlik alanına / mekana yeterli erişim var mı? Engelli insanlar, tekerlekli sandalyeler veya tekerlekli sandalyeler mekana erişebilir mi? Yeterli acil durum çıkışı var mı?
 • Tehlikeler- Site, elektriksel enerji hatları veya yapılarınızın müdahale edebileceği gömülü hizmetler gibi mevcut tehlikeler içeriyor mu? Taşkın ya da şiddetli rüzgarlara meyilli mi? Geçici yapıları yerleştirirken zemin koşullarını ve topografyayı göz önünde bulundurun.
 • Tesisler- en yakın hastane ve itfaiye istasyonu ne kadar uzakta? Toplu taşıma bağlantıları nasıl? Etkinliğiniz için ihtiyacınız olan altyapıyı düşünün.

Mekanınızın uygunluğunu onayladıktan sonra, yapıların, tesislerin, çit hatlarının, girişlerin ve çıkışların nerede olacağını belirten bir site planı hazırlayın. Planı, etkinlik üzerinde çalışan tüm müteahhitlere, tedarikçilere ve personele sunun.

Risk değerlendirmesi yapın

Şimdi, etkinliğinizde bulunabilecek güvenlik açısından riskleri düşünmeniz ve risk seviyesini derecelendirmeniz gerekiyor. 1-5 arasında bir ölçek kullanın, 1 ihmal edilebilir bir risk sunarken 5 tanesi çok ağır bir risk sunmuştur.

Dikkat edilmesi gereken tehlikeler şunlardır:

 • Yolculuk veya ekipman tehlikesi- insanların geçebileceği kablo veya adam halatları var mı? İçine girebilecek cam insanlar var mı? İnsanlar jeneratörlerle veya diğer elektrikli ekipmanlarla temas edebilir mi? Islanabilecek ekipman var mı?
 • Kalabalık yönetimi tehlikeleri- ezilme / aşırı kalabalıklaşma meydana gelebilir mi? Saldırgan / sarhoş davranışlar nasıl ele alınacak? İnsanlar yollar veya otoparklar çevresinde risk altında olabilir mi?
 • Mürettebat tehlikeleri- sizin için çalışanların yaralanmaları kaldırmak ve taşımaktan nasıl koruyacaksınız? Eğer kaldırma ekipmanları yatırım Eğer uymak gerekir PUWER ve LOLER düzenlemelere.
 • İlk yardım tehlikeleri- insanlar etkinliğinizin faaliyetleri nedeniyle yaralanabilir mi? Hangi yaralanmalar olabilir? Koşucular yüksek sıcaklıklarda ısı bitkinliği yaşayabilir mi? Bir katılımcı kalp krizi geçirirse ne olur?
 • Hava durumu tehlikeleri- ıslandığında zemin kayganlaşabilir mi? Rüzgar, yapılarınızın dengesi için bir risk oluşturabilir mi? Ekipman ıslanabilir veya aşırı ısınabilir mi?
 • Çevresel tehlikeler- etkinlik etkinlikleri mekana veya bölgeye zarar verebilir mi? Çöp yaban hayatı için risk oluşturabilir mi? Herhangi bir dökülmeden dolayı kirlenme olabilir mi?
 • Yangın tehlikeleri- sigara içme mekanını veya yerinde nasıl kontrol edersiniz? Kampçılar barbekü veya soba kullanabilir mi? Elektrik yangını olabilir mi? Yangın söndürücüler var mı?
 • İkram tehlikeleri- fırınlar veya sıcak su çubukları tehlikeye neden olabilir mi? Besin alerjileri nasıl ele alınacak? Sıcak yiyecek ve içecek kapları uygun mu?
 • Çocuk koruma tehlikeleri- çocukların kaybolma riski var mı? Herhangi bir iddia veya istismar veya ihmal olabilir mi – personelin DBS’ye kontrol edilmesi gerekiyor mu?

Olası tüm riskleri ve risk altında olanları yazın – katılımcılar, mürettebat, halkın üyeleri veya mekanın kendisi. Ardından her bir riski nasıl azaltacağınızı ve yöneteceğinizi yazın. Bunun, evrak işlerini belgelemesi gerekmiyor, şantiyede ilk yardımcının olması ve kaza raporu kitabının alınması gibi temel önlemlere dikkat etmeniz yeterli. Riski kabul edilebilir bir seviyeye düşürmek için önceliklendirilmesi ve zaman çizelgesi alınması gereken en ciddi risklerinize odaklanın.

Kanun, öngörülemeyen riskleri önceden tahmin etmenizi beklemiyor, ancak risk değerlendirmesi için ekibinizle işbirliğine değer, çünkü sizin için açık olmayan şeyleri fark edebilirler.

Ayrıca, tedarikçileri, kayan yazı şirketleri ve AV şirketleri gibi etkinlik tedarikçilerinizle birlikte çalışmalı, kendi risk değerlendirmeleri ve yöntem bildirimlerini görmeyi istemelisiniz, böylece riski birlikte azaltabilirsiniz. Uygun olduğunda, yerel makamları ve acil durum servislerini de dahil etmelisiniz. Risk değerlendirmeleri oluşturma ve tamamlama konusunda daha fazla rehberlik için, SEÇ web sitesini ziyaret edin .

Acil durum planı oluştur

Acil eylem gerektiren herhangi bir durum için plan yapmak önemlidir. Bu yangından, çökmekte olan bir sahneye veya bir terörist olaya kadar herhangi bir şey olabilir. Kötü hava koşulları bile acil bir durum yaratabilir.

Etkinlik üzerinde çalışan herkesin izleyeceği acil durum prosedürlerini geliştirin ve planlarınızı mekan yönetimiyle görüşün. Daha büyük etkinlikler ve / veya belirli bir yerde bulunmayanlar için, istişarenizdeki polis, itfaiye ve kurtarma servisi ile ambulans servisi dahil.

Prosedürleri geliştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Alarmı yükseltmek- acil durum görevlileri ve gönüllüler ile nasıl iletişim kuracaksınız?
 • Halkı bilgilendirmek- Yeterli bir adres sistemi var mı? Gösteriyi durdurma (ve yeniden başlatma) prosedürü nedir?
 • Yerinde acil durum müdahalesi- yangın söndürücüler var mı? Güvenlik personeline mi ihtiyacınız var?
 • Acil servislerle çağırma ve irtibat kurma- temas noktanız kim olacak ve acil servislere nasıl yardımcı olacaksınız?
 • Tahliye de dahil olmak üzere kalabalık yönetimi- insanları acil tehlikelerden güvenli bir yere nasıl geçireceksiniz? Hareket kısıtlılığı olan ve çocukları dikkate alan insanları almayı unutmayın.
 • Trafik yönetimi -acil durum araçları siteye nasıl erişecek? Acil durumlarda araçlar siteden nasıl ayrılacak?
 • İlk yardım sağlanması- yeterli tıbbi hükümleri var mı?
 • Zayiatların elealınması – hastalar nasıl hastaneye götürülecek? Yerinde ambulanslar olacak mı?

HSE’ye göre, acil durum planınızın test edilmesi ve onaylanması masa üstü egzersiz şeklinde olabilir. Siz ve atanmış ekip üyeleriniz bir dizi senaryo üzerinde çalışmalı ve yanıtlarınızın etkinliğini belirlemelisiniz.

Sağlık ve güvenliği uygulamak

Etkinlik organizatörü olarak, personelinizi, tedarikçilerinizi ve katılımcılarınızı, kuruluştan ayrılmaya kadar tüm farklı aşamalarında riske maruz kalmamalarını sağlamak için yönetmekten sorumlusunuz.

Saha indüksiyonu sırasında personele ilgili bilgileri sağlayın ve tedarikçilerin çalışanları için de aynısını yapmalarını sağlayın. Bu, saha tehlikeleri, hız sınırları ve park etme, ilk yardım, tuvaletler ve yıkama tesisleri ve acil durum düzenlemeleri gibi bilgileri içermelidir. Ayrıca, işaret ve / veya etkinlik öncesi duyuru şeklinde halka ilgili sağlık ve güvenlik bilgilerini vermek isteyebilirsiniz.

Bir kontrol listesi oluşturarak ve düzenli aralıklarla kontrolden sorumlu bir kişiyi / bireyleri alarak etkinliğiniz boyunca riskleri izleyin. Açık ve yetkin bir şekilde uygulanan kağıt izi, etkinlik düzenleyicilerin riski azaltmasının en iyi yoludur.

Sonuç

Belirlenen mekanlarda küçük olaylarda sağlık ve güvenlik, mekan yönetimi ile çalışırken çok hızlı bir şekilde ele alınabilir. Festival gibi daha yüksek risk seviyesine sahip herhangi bir şey için , Prizma Event Risk Management and Safety Services tarafından geliştirilen ERMS adlı kitabı daha fazla okumanızı öneririz . Ve unutmayın, şüpheniz varsa, daima biz yanınızdayız. !