koronavirüsü

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan COVID-19 salgınından 16 Mart 2020 itibariyle 167 bini aşkın vaka görülmüş, 7 bine yakın insan hayatını kaybetmiştir. Yüksek bulaşıcılığı ve aşısının ya da özel ilacının henüz geliştirilememiş olması nedeniyle hastalık, insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde ise 16 Mart 2020 itibariyle görülen vaka sayısı 47 olmuştur.

Ülkemizde de etkili olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle işyerlerinde alacağımız basit önlemler ile çalışanlarımızı koronavirüsünden koruyabiliriz. İşyerinde çalışanların ve ziyaretçilerin göreceği yerlere bilgilendirici afişleri asmamızda büyük yarar olacaktır.

 

KORONAVİRÜS DUYURU

KORONAVİRÜS AFİŞ

YENİ KORONAVİRÜS RİSKİ VE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
COVID-19; 2019 yılı Koronavirüs Hastalığıdır.
COVID-19; solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.
COVID-19; en çok karşılaşılan belirtileri, ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Bu belirtilerin görüldüğü kişiler acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.
COVID-19 kuluçka süresi 2-14 gündür.
COVID-19 hastası olan biri hapşırdığında, öksürdüğünde veya nefes verdiğinde virüs taşıyan salya damlacıklarını etrafa saçar, salyası bulaşmış elleriyle size ve etrafınızdaki eşya ve nesnelere dokunarak bunlara virüsü bulaştırır. İnsanlar, hastanın çıkardığı damlacıkları soluyarak, avucuna hapşırmış veya öksürmüş hasta ile tokalaşarak, öpüşerek veya COVID-19 bulaşmış yüzeylere veya nesnelere dokundukları ellerini gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokundurarak virüsü vücutlarına bulaştırır.
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI HALK SAĞLIĞI GENEL MERKEZİ nin hsgm.saglik.gov.tr internet sitesinden günlük güncellemeler takip edilmelidir ve ilgili internet sitesinden yapılan duyurulara harfiyen uyulmalıdır.
Öncelikle işveren olarak kendinize olmak üzere tüm çalışanlarınıza ve firmanızı ziyarete gelen kişilere karşı aşağıdaki önemlerin alınmasını / aldırılmasını sağlamalısınız.
1. T.C. Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu 14 Kural a uyulmalıdır.
2. Tokalaşma ve sarılma yapılmamalıdır.
3. Öksürme ve / veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
4. Kirli eller ile ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
5. Eller en az 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalıdır. Cilt hassasiyetiniz yok ise >%70 kolonya kullanılmalıdır.
6. Tüm çalışanlar (müşteriler ve ziyaretçiler dahil), hijyenik el yıkama alışkanlığı edinmelidir.
7. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
8. İşyerlerindeki tüm kapalı bölümler sık sık havalandırılmalıdır. Havalandırma doğal havalandırma yöntemi ile yapılmalıdır.
9. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
10. Sık kullanılan ve temas edilen yüzeyler ile salya ve tükrük bulaşma ihtimali olan yüzeyler (masalar, sandalyeler, telefonlar, klavyeler, mouse lar, kapı kolları, pencereler, elektrik düğmeleri, musluk başları, lavabolar, tüm işyeri zeminleri, tırabzanlar, tutamaklar, toplu taşıma araçlarının kapı kolları ile kol dayama ve tutunma amaçlı kullanılan baralar ve tutamaklar vb) hijyenik hale getirilmelidir.
11. Yemekhane, çay ocağı, bekleme salonu, soyunma odaları vb gibi insanların toplu halde olabileceği alanların zeminleri sıklıkla dezenfektanlı sıvılarla silinmelidir.
12. Solunum yolu hijyeninin sağlanması amacı ile, mümkün oldukça yüz yüze görüşmek yerine şirket içi mail ve telefon yoluyla iletişime geçilmelidir.
13. Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçının.
14. Maske kullanımı sağlanmalıdır.
15. Birden fazla şoförün kullandığı araçlarda şoför değişikliği sırasında veya şoförün aracı teslim etmesinde araç dezenfeksiyonu yapılıp teslim edilmelidir.
Ekteki 5 sayfadan oluşan Koronavirüs Acil Eylem Planında, alınacak önlemlerin ciddiyet seviyelerine göre 5 seviye belirlenmiştir. Bu seviyelerin anlamları aşağıdaki gibidir.
➢ Seviye 1: Bilinç; Türkiye’de belgelenmiş bir bulaşma vakası bulunmamaktadır
➢ Seviye 2: İkaz; Türkiye’de belgelenmiş bir vakanın bulunması şüphesi
➢ Seviye 3: Ciddi; Türkiye’de sınırlı bir bölgede belgelenmiş vaka bulunması
➢ Seviye 4: Şiddetli; Türkiye’de yaygın bir şekilde insana yayılma olması
➢ Seviye 5: Kritik; Virüsün hızlı bir şekilde yayılarak Türkiye’nin her noktasında vakanın görülmesi
İçinde bulunduğumuz gün itibariyle yukarıdaki seviyelerden hangisinde isek, koronavirüs acil eylem planındaki ilgili önlemleri almalıyız.
İŞVEREN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.